Kurset ”Hjernesmart pædagogik – i praksis” handler kort sagt om at forstå hjernen godt nok til at kunne hjælpe eleverne bedre: med at lære, regulere sig selv, indgå i fællesskaber, håndtere det svære og til at opdage, at både deres reaktioner og deres perspektiver kan være mere foranderlige, end de lige går og tror.
· Hvordan hjælper du elever med at finde ro, når noget bliver svært – i læring eller samspil?
· Hvordan sætter du tydelige rammer uden at skabe unødig modstand?
· Hvordan styrker du elevernes evne til at skifte perspektiv, håndtere præstationspres og blive mere fleksible i deres måde at tænke på?
På kurset omsætter Anette Prehn centrale indsigter fra anvendt hjerneforskning og socialpsykologi til helt konkrete greb i klasseledelse, undervisning og samspil med elever.
Du lærer både om hjernen, og hvordan du konkret bruger dette mandag morgen i klassen.
Kurset veksler mellem faglige input, refleksion, konkrete eksempler, øvelser og arbejde med materialer, som kan tages direkte med hjem og bruges sammen med eleverne.
Fra hjerneviden til klassepraksis
Fælles for de to dage er ønsket om at bygge bro mellem forskning og den virkelighed, lærere og pædagogiske medarbejdere står i hver eneste dag.
Du går derfor fra kurset med både en stærkere forståelse af hjernens mekanismer og et sæt begreber, billeder og greb, som kan bruges direkte i arbejdet med eleverne.
Alle deltagere får udleveret tre bøger af Anette Prehn:
• Hjernesmart pædagogik
• Udbryderkongen og indbrudstyven
• Lille Stens rejse